Elfogadta a kormány a Nemzeti alaptantervet
Megtárgyalta és elfogadta a kormány a Nemzeti alaptantervet (NAT) - jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szerdán a tárca miniszteri értekezletén.
Megtárgyalta és elfogadta a kormány a Nemzeti alaptantervet (NAT) - jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szerdán a tárca miniszteri értekezletén.
Többszáz javaslat érkezett az oktatási államtitkársághoz a Nemzeti Alaptanterv tervezete nyomán - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közoktatásért felelős helyettes államtitkára. Gloviczki Zoltán arról is beszélt, hogy több tankönyv is feleslegessé válhat a Nemzeti Alaptanterv bevezetésével.
Kiborultak a Nemzeti Alaptanterv (NAT) miatt a különböző oktatási szervezetek: a Hálózat a Tanszabadságért egyenlőtlenségeket szül, a Pedagógusok Szakszervezete szerint pedig totális központosítást akar elérni. Többen bírálták a NAT-ban szereplő tananyag mennyiségét, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet vezetője ugyanakkor azt hangsúlyozta: még változhat az indítvány.
A fogyasztóvédelem tanítása biztos, a tízujjas gépelés és a bábjáték valószínűleg bekerül a Nemzeti alaptantervbe (NAT), viszont a magyar történelmi hagyományok, mint a solymászat, agarászat, huszárlét biztosan kimarad. Az Oktatási Hivatalhoz befutó javaslatokból kiderül, sokan követelik, hogy egyértelmű tantárgyakra bontott természettudományos oktatás legyen ismét, míg a NAT továbbra is a „mindennapi problémák megoldásához szükséges ismereteket” oktatná.
„A haza felelős polgára”, akiben kifejlődött a „hazafiság érzelemvilága”, reális önismerettel és „szilárd erkölcsi ítélőképességgel” rendelkezik, képes az önálló tájékozódásra, véleményformálása, megtalálja a helyét a családban, a társadalomban és a munka világában, „tartalmas és tartós kapcsolatokra” törekszik – ilyen az ideális diák az új nemzeti alaptanterv vitaanyaga szerint, amelyet hétfőn hozott nyilvánosságra az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet.
Hétfőn teszik közzé a nemzeti alaptanterv szakmai tervezetét, és egy hónapon át folytatnak róla társadalmi vitát - jelentette be Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára pénteken Debrecenben.
Várhatóan márciusban tárgyalhatja a kormány az új nemzeti alaptantervről szóló előterjesztést, amely a többi között tartalmazza az erkölcstan oktatását, a hazafias és a családi életre nevelést is. Az új alaptanterv kitér továbbá az önkéntességre, a környezettudatosságra, a pályaorientációra, a gazdasági és pénzügyi nevelésre.